Зворотній зв'язок

Історичні витоки і розвиток панкратіону

Бойові мистецтва існують стільки, скільки існує людство. Минулі джерела свідчать про існування певних прийомів і захистів від нападу ще в далекому минулому. На одній з древньоєгипетських пірамід знайдено біля чотирьохсот малюнків, відображаючих прийоми боротьби. Легко уявити, наскільки сильне виживання примітивного за рівнем розвитку людства залежало від уміння використовувати руки і ноги для боротьби з ворогами, дикими тваринами і навколишнім середовищем. У міру розвитку людства способи боротьби постійно удосконалювалися, згодом сформувавшиcь в єдиноборства. 


З часів древніх греків (700 років до н.е.) різні єдиноборства постійно були присутні в програмі Олімпіад. У творах Гомера (800-900 років до н.е.) спостерігаються описи сутичок, що проводилися без зброї. Давньогрецький філософ Платон (347-427 р. до н.е.) згадує про "бій без суперника" (щось подібне до бою з тінню в сучасному боксі), елементи техніки якого поряд з елементами техніки боротьби і боксу були об'єднані в панкратіон – вид боротьби, у якому удари дозволялося наносити будь-яким сегментом тіла. Фізичні вправи поєднувалися в два розділи: орхестрика і палестрика. Орхестрика відображена іграми і вправами для розвитку спритності і сили . В палестрику входили військово прикладні види спорту, серед яких головну роль займав панкратіон.


Слово "панкратіон" походить від назви одного з видів єдиноборств, уперше включеного до програми Олімпійських ігор Древньої Греції в 648 році до нашої ери. Складається з двох слів „пан” і „кратос”, що в перекладі з грецької мови означає абсолютна влада того, хто переміг, або абсолютна перемога. Структурними елементами цього виду спорту є активна дія верхніх і нижніх кінцівок.

 Отже, панкратіон – це сукупність багатьох видів єдиноборств, який поєднує в собі найдоцільніші прийоми боротьби та кулачного бою, сучасного тайського боксу, кік-боксингу, та ін. Згодом грецький панкратіон переродився в римське гладіаторство. В часи Золотого століття Римської імперії призначені для розваги глядачів гладіаторські виступи відрізнялися надзвичайною жорстокістю. Після падіння Римської імперії ці виступи влаштовувалися в Німеччині, Нормандії й Англії.


Панкратіон, має цікаві стародавні історичні корені. Містечко Олімпія, що розташовувалось у мальовничій долині річки Алфей, у підніжжі священної гори Олімп, стало місцем проведення древніх Олімпійських ігор. З єдиноборста у програму античних олімпійських ігор входили боротьба, кулачний бій, а починаючи з Олімпіади 648 р. до н.е. і панкратіон. Панкратіон починав свої змагання на 4 день Олімпійських ігор, і був найважчим і найоригінальнішим змаганням. Тому переможці Олімпійських ігор у панкратіоні ставали національними героями. Методика підготовки бійців, створена в панкратіоні, перейшла в древній Рим. Знання панкратіону через війська Олександра Македонського, що завоювали Персію і дійшли до Індії, задовго до нашої ери було занесено в ті самі місця, звідки через кілька століть Бодхидхарма відправився в Китай.


Панкратіон, мабуть, найоригінальніше і найважче змагання древніх Олімпійських ігор. Сутність цього виду спорту полягала в проведенні двобою двох неозброєних атлетів із застосуванням прийомів боротьби, ударів руками і ногами, болючих і задушливих захоплень. Борці не використовували ніякого захисного спорядження. У цьому змаганні греки бачили відмінний засіб підготовки юнака до рукопашного бою під час війни. Переможці в панкратіоні ставали національними героями. Кращі дівчата Греції удостоювалися честі увінчати переможця Олімпійських ігор лавровим вінком. Жорсткі умови проведення двобоїв призводили до великої кількості травм, що загрожували здоров'ю атлетів. З цієї причини давньогрецька боротьба панкратіон не збереглася до наших днів у первозданному вигляді.

Розглянемо у хронологічній послідовності етапи становлення та розвитку панкратіону:
• За легендою засновниками панкратіону являються Зевс і його син Геркулес. Геркулес відомий також як засновник первісних Олімпійських ігор, що були на певний час перервані і повторно розпочаті в 776 році до н.е.
?-1700 р. до н.е. – Древні Грецькі воїни змагаються на спортивних фестивалях, проведених на Острові Крит і Егейських Островах. Змагання, як передбачається, моделювали деякий аспект реального поля битви.
1200 р. до н.е. – Період Грецької міфології, легенда говорить, що Theseus і Iraklis (Геркулес) – є засновниками panmahia (бойове мистецтво Греції). Термін "panmahia" пізніше вийшов із вживання і став називатися pankration;
702 р. до н.е. – Pankration здобуває популярність і змагання проводяться майже у всіх Грецьких містах і колоніях Середземномор'я.
648 р. до н.е. – Pankration офіційно введений у 33-і Олімпійські Ігри як один із найважчих і видовищних видів. У правилах з'являються багато обмежень, але спартанці і багато інших представників, особливо з острова Крит, відстоюють свою версію «без правил».
564 р. до н.е. – Чемпіон Олімпійських ігор Аріхіон завдає поразки своєму супернику, застосовуючи болючий прийом на ногу, але умирає від удушливого захоплення, зробленого суперником. Судді оголошують переможцем мертвого Аріхіона.
522 р. до н.е. – Десять майстрів (pankratiasts) формують вільну асоціацію, щоб просувати і зберегти концепції і навички їхнього рідного бойового мистецтва.
406 р. до н.е. – Polydamos Scottusa представляє pankration в Азії в присутності Перського Королівського двору.
336 р. до н.е. – pankratiast (боєць панкратіону) Dioxippus приймає виклик і швидко завдає поразки Coragus, кращому воїну з Македонії. Coragus веде бій зі списом, мечем і збруєю, у той час як Dioxippus голий і озброєний тільки булавою. Змагання відвідує Олександр Великий.
330 р. до н.е. – Олександр Великий приносить panmahia і oplomahia (Грецькі бойові мистецтва) у Персію.
327 р. до н.е. – Олександр Великий приносить Грецьку Культуру і військове мистецтво в Індію і Непал.
180 р. до н.е. – Майстри асоціації панкратіону бачать зниження моральних цінностей у Греції і вирішують припинити навчання pankration привселюдно. Тепер тільки Олімпійська версія (де багато правил і обмежень) панкратіону відкрито викладається.
146 рік – Грецію завойовує Рим, панкратіон виключають з Олімпійських ігор на наступні 100 років.
1204 р. – venetians вирушають в четвертий хрестовий похід, щоб розграбувати Візантійську Імперію замість звільнення Святих Країн. У результаті материк, Греція і її острови розподілені серед учасників суспільної кампанії, і багато майстрів панкратіону (pankratiasts) ховаються в Грецьких горах, щоб зберегти своє знання і мистецтво.
1453 р. – майстри панкратіону стають "борцями свободи" на Заході Anatolia.
1458 р. – Греція зайнята Турками. Багато знань загублено. Грецька наука не розвивається. Маленькі клани "борці свободи", хто протистоїть традиціям Грецького бойового мистецтва, продовжують жити в горах, і на материку Греції у Західній Анатолії.
1821 р. – велика частина Греції, у результаті кровопролитних боїв, одержує незалежність від Турецької Імперії. Багато чого з культури і традицій, через сотні років репресії, загублено назавжди.
1923 р. – Греція і Туреччина обмінюються територіями в їх відповідних переможених областях. Майстри панкратіону в результаті вийшли розкидані між Грецією, Островом Крит, Константинополем.
1976 р. – Димитріос Арванитіс, що з дитинства навчався грецьким бойовим мистецтвам, одержує титул абсолютного чемпіона Греції, коли змагається і виграє турнір без правил на батьківщині.
1982 р. – Димитріос Арванитіс створює Союз Єдиноборства панкратіон, для того, щоб зберегти першоджерело грецьких бойових мистецтв.
1985-1990 рр. – Arvanitis продовжує присвячувати своє життя відродженню панкратіону. Він всюди проводить семінари: у США, Канаді, Європі, а також бере участь у змаганнях на марафонських дистанціях і дуатлоні.
1995 р. – Греція починає відродження панкратіону як головної системи самооборони. Створено Федерацію панкратіону Греції.
25.10.1995 р. – у м. Харкові проведений перший турнір з боїв без правил (панкратіон), у якому бере участь Мандрик Олександр.
1996 р. – Олександр Мандрик на прізвисько «Дракон» стає чемпіоном України з боїв без правил, виграє меч «Білий дракон». Виграє двобій за титул чемпіона світу за версією IAFC (Міжнародна рада по абсолютних двобоях – президент О. Іншаков).
1997 р. – активно тренує бійців панкратіону. Його учні виграють чемпіонат світу 1997 р. у Москві, чемпіонат Європи 1998 р. з професійного панкратіону.
1999 р. – Олександр Мандрик проводить міжнародний турнір з професійного панкратіону «Київський діамант», у якому беруть участь кращі бійці світу.
2000-2003 рр. – О. Мандрик проводить міжнародні турніри з професійного панкратіону «Ялтинський діамант».
2002 р. – О. Мандрик стає чемпіоном Європи з панкратіону в м. Женева (Швейцарія).
2002 р. – О. Мандрик запрошений Міжнародною федерацією панкратіону на всесвітній тренерський семінар.
18.09.2002 р. – О. Мандрик разом з однодумцями створює Федерацію панкратіону України: 1-й віце-президент – Корж Віктор Петрович, голова ради – Стародубцев Андрій Андрійович, віце-президент – Кухно Андрій Васильович, голова виконкому – Павлов Анатолій Вікторович, голова тренерської ради – Гриниченко Юрій Володимирович.
2003 р. – два учні О. Мандрика – Тарас Перемитько (Луганськ) і Денис Джура (Київ) стають чемпіонами світу з панкратіону в Греції.
2003 р. – Роман Яковенко – учень О. Мандрика – відкриває першу секцію з панкратіону в м. Києві.
2004 р. — проходить перший чемпіонат України з панкратіону в м. Івано-Франківську.
2004 р. – Роман Яковенко стає чемпіоном України, чемпіоном першого етапу кубка світу з професійного панкратіону.
2004 р. – три учні О. Мандрика – Тарас Перемитько (Луганськ), Денис Джура (Київ), Василь Новіков (Харків) – стають чемпіонами Європи на острові Тасос.
2004 р. – інтенсивний розвиток панкратіону в м. Чернівці
20.10.2004 р. – І.Ю. Наконечний створює „ Чернівецьку обласну федерацію панкратіону”.
08.11.2004 р. – наказом голови Держкомспорту панкратіон включений у перелік видів спорту, визнаних в Україні. На цей час до складу Федерації панкратіону України входять 19 обласних федерацій і федерація у м. Київ.


Отже, простеживши у хронологічному порядку історію становлення та розвитку Панкратіону, можемо зробити висновки, що особливо великої популярності оригінальний вид спорту панкратіон набуває у ІІ половині ХХ – першій половині ХХІ століття, синтезуючи у собі боротьбу та кулачний бій (атлетам дозволяється застосовувати практично весь арсенал технічних дій боротьби вільної, греко-римської, самбо, дзюдо, східних єдиноборств, боксу і кикбоксингу).